Logo firmy InterVideo  
Program WinDVD firmy InterVideo
Wymagania systemowe

Powrót do Instalacji

Wymagania dotyczące wydajności systemu

UwagaProgram WinDVD wymaga sterowników DirectX 6, które muszą zostać zainstalowane przed jego uruchomieniem.

Możliwości komputera PC zależą od odpowiedniego zestawienia różnorodnych elementów składowych. Jakość i wydajność odtwarzania dysku DVD w dużej mierze zależą od kilku spośród tych elementów. Elementami tymi są:

  1. Szybkość procesora
  2. Podsystem graficzny
  3. Typ magistrali graficznej
  4. Pamięć graficzna
  5. Podsystem dźwiękowy
  6. Typ magistrali dźwiękowej
  7. Pamięć systemowa
  8. Rozmiar systemowej pamięci podręcznej
Elementami mającymi największy wpływ na całkowitą wydajność są: podsystem graficzny i procesor. W zależności od karty graficznej oprogramowanie DVD udostępnia kilka trybów odtwarzania:

  • Odtwarzanie programowe, przy którym dekodowanie dokonywane jest przez procesor.
  • Kompensacja ruchu wspomagana sprzętowo przez procesor graficzny.
  • Kompensacja ruchu i IDTC (ang. inverse discrete cosine transforms – odwrotna dyskretna transformata kosinusowa), wspomagane sprzętowo przez procesor graficzny.

W każdym z dwóch powyższych przypadków redukowane jest obciążenie procesora, tak więc wymagania dotyczące procesora mogą się znacznie różnić, w zależności od używanego procesora graficznego.

Ponadto istnieją dwa rodzaje zawartości dysków DVD: film (zazwyczaj będący filmem kinowym) i wideo (teledyski i filmy kręcone za pomocą kamer studyjnych lub zwykłych kamer wideo). Film jest odtwarzany z prędkością 24 klatek na sekundę, a wideo z prędkością 30 klatek na sekundę lub 60 naprzemiennych pól nas sekundę. Wideo wymaga większej mocy obliczeniowej niż film i w większym stopniu obciąża procesory.

Mając to na uwadze, należy uwzględnić poniższe wymagania sprzętowe, które oparto na przykładowych typach i prędkościach procesorów.

  • Programowe odtwarzanie filmu: procesor Celeron 300A
  • Programowe odtwarzanie wideo: procesor Pentium II 350 MHz
  • Wspomagane kompensacją ruchu odtwarzanie filmu: procesor Pentium II 266 MHz
  • Wspomagane kompensacją ruchu odtwarzanie wideo: procesor Celeron 333
  • Wspomagane kompensacją ruchu i IDTC odtwarzanie filmu: procesor Pentium II 233 MHz
  • Wspomagane kompensacją ruchu i IDTC odtwarzanie wideo: procesor Celeron 300A

Najlepszą jakość odtwarzania wideo osiąga się w przypadku podsystemów graficznych, które łączą w sobie funkcje odtwarzania wideo i wspomagania grafiki trójwymiarowej. Są to między innymi:

    Matrox G200, ATI Rage Pro i 128, S3 Savage 3D, kości Savage 4 i GX2, Trident Cyberblade, Intel i810 oraz i752, SiS 6326 DVD, 3Dfx Voodoo 3 i Nvidia TnT, TnT2 oraz TnT2 Ultra.

Inne spełniające wymagania podsystemy graficzne to między innymi:

    Karty z serii: Nvidia Riva 128, Intel i740 i Real3D Starfighter, 3DLabs Permedia 2 oraz 3Dfx Voodoo Banshee.

Program WinDVD najlepiej współpracuje z kartami graficznymi, w których wyświetlanie obrazu jest realizowane sprzętowo. Dotyczy to niemalże wszystkich graficznych układów scalonych wyprodukowanych po 1998 roku.

PrzestrogaJeżeli wyświetlanie nie jest realizowane sprzętowo, grozi to nadmiernym obciążeniem karty i znacznym zmniejszeniem wydajności. Nawet najszybsze procesory nie są w stanie skompensować braku wspomagania sprzętowego. Wiele kart, które korzystają ze wspomagania programowego, nie będzie działać lub spowoduje zmniejszenie wydajności i jakości wyświetlania obrazu.

PrzestrogaObraz w 16 kolorach, o rozdzielczości 640x480 wymaga trybu SUPERVGA.DRV lub VGA.DRV. Program WinDVD nie jest dostępny w tym trybie. Należy zmienić parametry rozdzielczości lub głębi kolorów. W przypadku obecnej wersji sterowników odtwarzanie w trybie pełnoekranowym z wykorzystaniem akceleracji sprzętowej jest możliwe jedynie przy odtwarzaniu w trybie 16 bitów na piksel (bpp).

PrzestrogaPonieważ system Windows NT nie obsługuje sterownika DirectShow, wersja oprogramowania przeznaczona dla DirectShow nie będzie działać w tym systemie. Nie będzie również dostępna obsługa kompensacji ruchu, ponieważ sterowniki graficzne nie obsługują tej opcji.

Powrót na początek strony