Adhoc sieť (Sieť zariadenie k zariadeniu)
Sieť zariadenie k zariadeniu sú 2 alebo viac zariadení spojených bez použitia centralizovanej základňovej stanice alebo bezdrôtového prístupového bodu (WAP).
Výkon takých sietí sa zníži, ak je do siete zapojených viac než šesť zariadení.
Adresa IP
Adresa internetového protokolu. Adresa IP jednoznačne identifikuje jednotlivé zariadenia v sieti TCP/IP a priraďuje ju správca siete. Skladá sa zo 4-bytového čísla (32 bitov) vo formáte n.n.n.n, kde n je číslo od 0 do 255. Adresa je obvykle prideľovaná bezdrôtovým prístupovým bodom (WAP) alebo správcom siete.
Ak je tlačový server HP Jetdirect zapnutý a nenakonfiguruje sa platnou adresou IP počas dvoch minút, pridelí sa mu automaticky východisková adresa IP (192.0.0.192). Táto východisková adresa IP nemusí byť pre danú sieť platná, ale možno ju použiť na zistenie novej tlačiarne (alebo zariadenia všetko-v-jednom). Pre správnu prevádzku v sieti TCP/IP však musíte zadať platnú adresu IP. Ak existuje viac tlačiarní s východiskovou adresou, rozlíšite správnu tlačiareň pomocou jej hardvérovej adresy.
ARP
(Address Resolution Protocol). ARP (protokol prevodu adries) je protokol TCP/IP používaný na prevádzanie adries IP na fyzické adresy (nazývané adresy DLC), ako je napríklad adresa Ethernet. Hostiteľ požadujúci získanie fyzickej adresy odošle požiadavku ARP do siete TCP/IP. Hostiteľ v sieti, ktorý má požadovanú adresu IP, ako odpoveď odošle vlastnú fyzickú hardvérovú adresu.
Bezdrôtová sieť (infraštruktúra)
Bezdrôtová sieť sa skladá zo zariadení prepojených centralizovanou základňou alebo bezdrôtovým prístupovým bodom (WAP) tak, aby bolo možné využívať komerčné a verejné služby.
Bezdrôtový prístupový bod (WAP)
Bezdrôtový prístupový bod (WAP) je zariadenie protredníctvom ktorého zariadenia (napríklad počítače a tlačiarne) medzi sebou komunikujú v bezdrôtovej sieti. Bod WAP sa takisto označuje ako ”základňa”.
Bezdrôtový profil
Bezdrôtový profil je súbor bezdrôtových nastavení , ktoré sa týkajú konkrétnej bezdrôtovej siete. Napríklad karta bezdrôtovej siete LAN môže mať jeden profil pre domácu sieť a iný profil pre sieť v kancelárii. Pri inštalácii zariadenia do siete nezabudnite zvoliť správny profi
Bezdrôtový rozbočovač siete
Pozrite Bezdrôtový prístupový bod (WAP).
BootP
Protokol Bootstrap používaný na automatické načítanie adresy IP a ďalších parametrov TCP/IP zo sieťového servera. Po zapnutí tlačiarne (alebo zariadenia všetko-v-jednom) odošle tlačový server HP Jetdirect požiadavku boot. Ak je server BootP správne nastavený, prostredníctvom siete odošle parametre na tlačový server Jetdirect. Pozri tiež DHCP.
Brána
Brána je smerovač alebo počítač, ktorý spája dve siete rôzneho typu (napríklad siete s rôznymi komunikačnými protokolmi, rozdielnym formátovaním dát, štruktúrami alebo architektúrou). Ak sú siete rozdelené na podsiete, brány sa často používajú na izolovanie jednej siete od druhej za účelom riadenia prevádzky siete.
Na sieťach TCP/IP je na každom zariadení siete obvykle nakonfigurovaná adresa IP najbližšej brány. Ak v sieti nie sú brány, obvykle sa použije adresa IP počítača.
Ďalšie informácie: Pridávanie tlačiarní v rozsiahlych sieťach IP .
Bezdrôtové siete, pozri: Bezdrôtový prístupový bod (WAP).
DHCP
Dynamic Host Configuration Protocol. Protokol DHCP je podobný protokolu BootP, pretože umožňuje automatické načítanie IP adresy zo sieťového servera. Servery DHCP však udržiavajú fond adries IP, ktoré sa dynamicky priraďujú k zariadeniam odosielajúcim požiadavky, a tlačovému serveru adresy IP len zapožičiavajú. Vždy keď tlačiareň (alebo zariadenie všetko-v-jednom) vypnete a zapnete, nie je isté, že tlačovému serveru Jetdirect bude priradená tá istá adresa IP, aj keď sa o to server DHCP pokúsi.
Hardvérová adresa
Pozri Hardvérová adresa LAN, MAC alebo adresa stanice
Hardvérová adresa LAN, MAC alebo adresa stanice
Hardvérová adresa sa takisto nazýva adresa MAC (Media Access Control) alebo adresa stanice a je to adresa na úrovni spojenia, ktoré jednoznačne určuje každý uzol alebo zariadenia v sieti. Podľa noriem pre siete IEEE 802.3 je tvorená dvanásťmiestnym šestnástkovým číslom (napríklad 001083123ABC). Hardvérovú adresu priraďuje výrobca zariadenia.
Spoločnosť HP priraďuje všetkým tlačovým serverom HP Jetdirect jednoznačnú hardvérovú adresu. Hardvérovú adresu tlačového servera HP Jetdirect možno zistiť vytlačením skúšobnej stránky HP Jetdirect. V prípade externých tlačových serverov HP Jetdirect je táto adresa takisto uvedená na štítku, ktorý sa nachádza na tlačovom serveri.
Heslo Jetdirect
Heslo Jetdirect prideľuje správca siete na obmedzenie prístupu ku konfiguračným parametrom tlačového servera HP Jetdirect. Heslá Jetdirect priraďuje správca siete pomocou aplikácie pre správu (napríklad HP Web Jetadmin) alebo iných nástrojov.
Kábel USB
Kábel USB (Universal Serial Bus) je bežným prostriedkom na priame pripojenie.
Kľúč WEP
Kľúč WEP, tiež “šifrovací kľúč”, je sekvencia alfanumerických znakov alebo šestnástkových číslic. Po vytvorení kľúča WEP si tento kľúč musíte zapamätať alebo si ho uložiť na bezpečnom mieste. Prípadná strata kľúča WEP bude pravdepodobne nevratná. Kľúč WEP má dĺžku buď 64, alebo 128 bitov. Prvých 24 bitov kľúča je vyplnených automaticky. Pri vytváraní kľúča WEP osoba vytvárajúca kľúč zadá zvyšné bity (40 bitov v prípade 64-bitového kľúča alebo 104 bitov v prípade 128-bitového kľúča).
Ak chcete vytvoriť kľúč WEP, zadajte nasledujúce parametre v závislosti na jeho dĺžke a na tom, či je kľúč alfanumerický alebo šestnástkový:
Typ | Bity | Zadávaný reťazec |
---|---|---|
alfanumerický | 64 | päť alfanumerických znakov |
128 | trinásť alfanumerických znakov | |
šestnástkový | 64 | desať šestnástkových číslic |
128 | dvadsaťšesť šestnástkových číslic |
Konvencia pre používanie názvov, tlačiareň
Pri pomenovaní tlačiarne (alebo zariadenia všetko-v-jednom) postupujte podľa nasledovných pokynov:
Konvencia pre používanie názvov, názov zdieľania
Na základe odporúčania spoločnosti Microsoft sú názvy obmedzené na znaky 7-bitovej sady ASCII (prvých 127 znakov). Medzery nie sú povolené. Postupujte podľa nasledovných pravidiel:
Maska podsiete
Maska podsiete je mechanizmus používaný na rozdelenie siete TCP/IP na podsiete (ak sa systém podsietí používa). Rozdelenie na podsiete umožňuje efektívnejšie využitie rozsiahlej siete. Formát masky podsiete je podobný formátu adresy IP: n.n.n.n, kde n je číslo od 0 do 255. Ak nebola priradená maska podsiete, používa sa väčšinou maska podsiete priradená počítaču.
Ak sa použije maska podsiete na adresu IP, vyznačí časť adresy IP použitú na určenie siete či podsiete a časť použitú na určenie jednotlivých hostiteľských uzlov.
Miestna sieť
Miestna sieť je počítačová sieť, ktorá nesiaha za smerovače alebo brány. Ak je počítač a tlačiareň (alebo zariadenie všetko-v-jednom) zapojené do miestnej siete, potom sú zapojené k rovnakému káblovému segmentu siete.
Nastavenie od výrobcu, HP Jetdirect
Pozri Studený reset.
Názov hostiteľa IP
Názov hostiteľa IP je jednoduchý, ľahko rozpoznateľný názov, ktorý možno použiť namiesto adresy IP tlačiarne. Možno ho použiť, ak názvový server v sieti bol nastavený tak, aby mapoval názvy hostiteľov k zodpovedajúcim adresám IP. Ak sa tlačiarni pridelil a nakonfiguroval názov hostiteľa (napríklad tlaciaren1.marketing.com), možno ho použiť na určenie tlačiarne.
Názov komunity SNMP
Názov komunity SNMP predstavuje heslo, ktoré sa musí zadať v prípade zmeny konfigurácie tlačiarne pomocou protokolu SNMP. Ak je vybratá tlačiareň (alebo zariadenie všetko-v-jednom) chránená názvom komunity SNMP alebo heslom Jetdirect, zariadenie vás vyzve na zadanie názvu komunity. Platné názvy komunity môžu obsahovať maximálne 255 znakov.
Poznámka: Zariadenie vás vyzve len v prípade, že sa pre nastavenie objektu SNMP priradil neštandardný názov komunity. Názov komunity pre nastavenie objektu SNMP môže priradiť správca siete pomocou aplikácie pre správu (napríklad HP Web Jetadmin) alebo iných nástrojov.
Názov portu
Dialóg Názov portu sa objavuje v systéme Windows NT a Windows 2000. Tento dialóg sa zobrazí, len ak políčko ”použiť východiskový názov portu” nie je zaškrtnuté v dialógovom okne Režim sieťovej komunikácie a ak je zvolený komunikačný režim IP alebo IPX.
Pre inštalovanú tlačiareň je možné zadať názov sieťového portu, ktorý sa má vytvoriť. Názov portu označuje port v dialógovom okne vlastností tlačiarne.
Platné názvy portov môžu obsahovať nanajvýš 63 ľubovoľných znakov. Názov portu na počítači musí byť jednoznačný. Názov portu sa zobrazuje na prehľadovej obrazovke a skúšobnej stránke.
Názov siete
Názov siete je alfanumerický reťazec znakov, v ktorom záleží na veľkosti písmen, ktorý poskytuje základnú kontrolu prístupu k bezdrôtovej sieti. Názov siete je tiež známy ako "service set identifier (identifikátor služieb)" alebo "SSID".
Názov tlačiarne
Zadajte názov tlačiarne podľa príslušnej konvencie pre pomenovanie tlačiarní. Tento názov sa v systéme použije na označenie ikony tlačiarne v priečinku Tlačiarne. Ak chcete zobraziť priečinok Tlačiarne, kliknite na tlačidlo Start na Pracovnej ploche systému Windows, vyberte položku Nastavenie a kliknite na položku Tlačiarne.
Názvový server
Názvový server je počítač v sieti, ktorý sa používa na mapovanie alebo preloženie názvov hostiteľov (názvov počítačov alebo tlačových serverov) na adresy IP. Príkladom názvových serverov sú server DNS (Domain Name System) a server WINS (Windows Internet Name Service).
NDS
Novell Directory Services. NDS je relačná databáza, ktorá logicky usporadúva sieťové prostriedky ako objekty do hierarchickej stromovej štruktúry. Ak máte príslušné oprávnenie, môžete k týmto zdrojom siete pristupovať nezávisle od ich fyzického umiestnenia. Databázu NDS vytvorili ako náhradu databázy Novell Bindery.
Overovacia fráza
Séria znakov použitých pri tvorbe siete chráneného prístupu Wi-Fi (WPA).
Overovanie
Overovanie predstavuje spôsob zabezpečenia bezdrôtovej siete. V sieti využívajúcej overovanie používajú zariadenia zdieľaný kľúč ako heslo a komunikujú len s tými zariadeniami, ktoré kľúč poznajú. Overovanie, na rozdiel od kľúča WEP, nešifruje dáta posielané medzi bezdrôtovými zariadeniami. Overovanie a šifrovanie WEP je ale možné používať súčasne. Overovací kľúč a kľúč WEP môžu byť totožné.
Ovládač postskriptovej tlačiarne
Vhodný na špeciálne tlačové úlohy. Najvhodnejší pre aplikácie DTP a grafické aplikácie ako Photoshop, PageMaker a FrameMaker.
Ovládač tlačiarne
Program, ktorý riadi tlačiareň. Pri tlači dokumentu ovládač tlačiarne prevezme riadenie tlačiarne a odosiela dáta do tlačiarne s príslušnými príkazmi. Väčšina moderných operačných systémov sa dodáva s ovládačmi pre najbežnejšie typy tlačiarní; ich inštaláciu je však potrebné urobiť pred vlastným použitím tlačiarne. Aktualizované verzie ovládačov možno takisto získať na internetových stránkach výrobcu tlačiarne. Pozri PCL alebo PostScript.
Ovládač tlačiarne PCL
Vhodný na bežné tlačové úlohy. Najvhodnejší na použitie s textovými a tabuľkovými procesormi a aplikáciami na tvorbu prezentácií, ako napríklad Word, Excel a PowerPoint
Ovládače
Pozri Ovládač tlačiarne, PCL alebo PostScript.
Personálny WPA (chránený prístup Wi-Fi)
Zlepšený zabezpečovací štandard pre siete Wi-Fi, ktorý poskytuje silnú ochranu údajov a kontrolu nad prístupom k sieti.
PING
(Packet Internet Groper). Nástroj PING slúži na zistenie dostupnosti určitej adresy IP. Odosiela pakety na určenú adresu a čaká na odpoveď. PING sa väčšinou používa pri riešení problémov s pripojením na Internet. Pre osobné počítače je k dispozícii mnoho freewarových a sharewarových programov PING.
Podsieť
Časť siete, ktorá zdieľa spoločné časti adresy. V sieťach TCP/IP sú podsiete definované ako všetky zariadenia, ktorých adresy IP majú zhodnú predponu. Napríklad všetky zariadenia s adresami IP, ktoré začínajú na 100.100.100. by boli súčasťou rovnakej podsiete. Rozdelenie siete do podsietí je vhodné z hľadiska bezpečnosti a efektivity. Siete IP sú rozdelené pomocou masiek podsietí.
Režim komunikácie
Režim komunikácie opisuje typ siete a protokol (TCP/IP), ktoré budú použité pri tlači na tlačiarni.
Sieť peer-to-peer
Pozrite Sieť zariadenie k zariadeniu.
Sieť zariadenie k zariadeniu (adhoc)
Sieť zariadenie k zariadeniu sú 2 alebo viac zariadení spojených bez použitia centralizovanej základňovej stanice alebo bezdrôtového prístupového bodu (WAP).
Smerovač
pre bezdrôtovú sieť, pozrite Bezdrôtový prístupový bod (WAP).
Studený reset
Pred studeným resetom odporúčame na tlačiarni a tlačovom serveri Jetdirect vytlačiť skúšobnú stránku.
Nastavenie od výrobcu na externom serveri HP Jetdirect obnovíte tak, že odpojíte napájaciu šnúru, pridržíte tlačidlo Test na tlačovom serveri a súčasne pripojíte napájaciu šnúru prúdu. Počkajte na opätovnú inicializáciu tlačového servera.
Ak chcete obnoviť nastavenie interného tlačového servera HP Jetdirect, urobte studený reset tlačiarne (alebo zariadenia všetko-v-jednom) a počkajte na opätovnú inicializáciu tlačového servera. (Pri väčšine modelov tlačiarní HP LaserJet je pri zapnutí hlavného vypínača potrebné stlačiť na ovládacom paneli tlačiarne tlačidlo Pokračovať. Informácie o ďalších tlačiarňach nájdete v príslušných príručkách.)
UPOZORNENIE: Resetovanie tlačiarne pravdepodobne zmaže všetky nastavenia tlačiarne.
Súbor CAB
Súbor CAB má príponu .cab a ide o jeden súbor obsahujúci niekoľko komprimovaných súborov.
Súbor INF
Súbor INF má príponu .inf a obsahuje informácie o zariadení. Inštalačnému programu poskytne informácie o názve zariadenia a súboroch, ktoré je potrebné skopírovať na určené miesto.
Tlač klient-server
Klientské počítače zasielajú tlačové úlohy určeným serverovým počítačom, ktoré kontrolujú používanie jednotlivých tlačiarní (zariadenie všetko-v-jednom).
Tlačový server
Pozri Tlačový server HP Jetdirect.
Tlačový server HP Jetdirect
Tlačový server HP Jetdirect je sieťové príslušenstvo od spoločnosti Hewlett-Packard pripájajúce tlačiarne priamo do siete. Priame pripojenie do siete umožňuje meniť umiestnenie a zabezpečuje maximálny výkon tlačiarní (alebo zariadenia všetko-v-jednom) .
Karty interných tlačových serverov HP Jetdirect sa používajú s tlačiarňami HP, ktoré sú vybavené vstupnými a výstupnými zásuvkami. Niektoré externé tlačové servery HP Jetdirect možno použiť s takmer každou tlačiarňou vybavenou paralelným portom, kým iné tlačové servery HP Jetdirect možno použiť takmer s akoukoľvek tlačiarňou vybavenou portom USB. Oba typy tlačových serverov podporujú bežné sieťové topológie a protokoly.
Tlačový server Jetdirect
Pozri Tlačový server HP Jetdirect.
Tlač skúšobnej stránky HP Jetdirect
Informácie o tlači skúšobnej stránky HP Jetdirect nájdete v príručke pre inštaláciu hardvéru HP Jetdirect alebo v dokumentácii k tlačiarni. Pri externých tlačových serveroch HP Jetdirect stlačte a uvoľnite tlačidlo Test na tlačovom serveri.
Východisková brána
Pozri Brána.
WEP
Originálny bezpečnostný štandard použitý v sieťach Wi-Fi určený na šifrovanie komunikáciu v bezdrôtovej sieti. WEP poskytuje zabezpečenie šifrovaním údajov posielaných prostredníctvom rádiových vĺn z jedného bezdrôtového zariadenia na druhé bezdrôtové zariadenie tak, aby boli nerozlúštiteľné odpočúvateľmi. S tlačiarňou budú môcť komunikovať len zariadenia, ktoré zdieľajú rovnaké nastavenie WEP, ako má tlačiareň.
Zdieľanie tlačiarní
Zdieľanie tlačiarní umožňuje ďalším užívateľom siete tlačiť na danej tlačiarni prostredníctvom tohto počítača. Tento inštalačný program podporuje zdieľanie tlačiarní len v systémoch Windows 2000 a Windows NT 4.0. Na zdieľanie tlačiarní je nutné v systéme aktivovať službu servera. Musíte vybrať jednu z nasledovných možností: