Szójegyzék

A B C D E G H I J K L N P S U V W

-A-

Ad hoc hálózat (eszközök közötti hálózat)
Az eszközök közötti hálózat központi bázisállomás vagy vezeték nélküli hozzáférési pont (WAP) használata nélkül egymáshoz csatlakozó 2 vagy több vezeték nélküli eszközt jelent.

Az ilyen típusú hálózatok teljesítménye csökkenhet, ha a hatnál több eszköz van a hálózaton.

Alapértelmezett átjáró
Lásd: átjáró.

Alhálózat
A hálózat egy része; állomásainak címében azonos szakasz található. A TCP/IP-hálózatokban az azonos előtagú IP-címmel rendelkező eszközök alkotnak egy alhálózatot. Például, az összes olyan eszköz, amelynek 100.100.100.-zal kezdődik az IP-címe, ugyanabba az alhálózatba tartozik. A hálózat alhálózatokra való bontása biztonsági és teljesítménynövelési szempontból is hasznos. Az IP-hálózatok bontása egy alhálózati maszk segítségével történik.

Alhálózati maszk
Az alhálózati maszk a TCP/IP-hálózatok alhálózatokra való bontásához használt eljárás, melynek köszönhetően eredményesebben használhatók ki a nagy hálózatok. Az alhálózati maszk sémája hasonló az IP-cím sémájához: n.n.n.n, ahol az "n" 0 és 255 közti szám lehet. Ha nem állít be alhálózati maszkot, akkor a számítógéphez hozzárendelt alhálózati maszk lesz alkalmazva.
Az alhálózati maszkból megállapítható, hogy az IP-címnek melyik része azonosítja a hálózatot/alhálózatot, és melyik része vonatkozik a konkrét állomásra.

ARP
Címfelbontási protokoll A címfelbontási protokoll egy olyan TCP/IP protokoll, amit IP-címek fizikai címekre való alakítására használnak (úgynevezett DLC-címre), mint például egy Ethernet-cím. Ha egy állomás egy fizikai címet keres, ARP-kérést tesz közzé a TCP/IP-hálózaton. A hálózatnak azon állomása, amely felismeri saját IP-címét az üzenetben, fizikai címét küldi el válaszul.

Átjáró
Az átjáró olyan útválasztó vagy számítógép, amely két, különböző alapon működő hálózatot köt össze (pl. eltérő kommunikációs protokollok, adatforma, struktúra vagy felépítés). Alhálózatokra osztott hálózatok esetében a hálózati forgalom ellenőrzése céljából az alhálózatok gyakran átjárókkal vannak összekötve.
TCP/IP-hálózatokban az egyes hálózati eszközök konfigurálása gyakran a legközelebbi átjáró IP-címével történik. Ha a hálózatban nincs átjáró, rendszerint a számítógép IP-címe használatos a konfiguráláshoz.
További tudnivalókért lásd: Nyomtatók hozzáadása nagy IP-hálózatokhoz.
A vezeték nélküli hálózatokkal kapcsolatban lásd: Vezeték nélküli hozzáférési pont (WAP).

A dokumentum elejére

-B-

BootP
Az IP-cím és más TCP/IP-értékeknek a hálózati kiszolgálóról való automatikus letöltésére szolgáló rendszertöltő (bootstrap) protokoll. A nyomtató (illetve az All-in-One készülék) bekapcsolásakor a HP Jetdirect nyomtatókiszolgáló boot-kérést tesz közzé. Ha a BootP-kiszolgáló helyesen van beállítva, akkor a hálózaton keresztül továbbítja a beállításokat a Jetdirect nyomtatókiszolgálónak. Lásd még: DHCP.

A dokumentum elejére

-C-

CAB-fájl
Cabinet fájl. Több tömörített fájl tárolására szolgáló, .cab kiterjesztésű fájl.

A dokumentum elejére

-D-

DHCP
Dinamikus állomáskonfigurálási protokoll. Hasonló a BootP -hez, amelynél az automatikusan letölt egy IP-címet egy hálózati kiszolgálóról. A DHCP-kiszolgálók azonban egy meghatározott IP-címkészlettel rendelkeznek, melyet dinamikusan rendelnek hozzá a kérő eszközhöz, s csak "kölcsönzik" az IP-címet a nyomtatókiszolgálónak. Semmi sem garantálja, hogy a nyomtató (illetve az All-in-One készülék) újbóli bekapcsolásakor a Jetdirect nyomtatókiszolgáló az előző IP-címét kapja vissza, jóllehet a DHCP-kiszolgáló ezt megpróbálja biztosítani.

A dokumentum elejére

-E-

Eszközök közötti hálózat (ad hoc)
Az eszközök közötti hálózat központi bázisállomás vagy vezeték nélküli hozzáférési pont (WAP) használata nélkül egymáshoz csatlakozó 2 vagy több vezeték nélküli eszközt jelent.

A dokumentum elejére

-G-

Gyári alapértelmezések, HP Jetdirect
Lásd: Hidegindítás.

A dokumentum elejére

-H-

Hálózati név
A hálózati név egy alfanumerikus karakterlánc, mely biztosítja egy vezeték nélküli hálózat alapvető hozzáférés-vezérlését. A hálózati név "service set identifier"-ként (kiszolgálócsomag-azonosító) vagy "SSID"-ként is ismert.

Hardvercím
Lásd: LAN-hardvercím, MAC- vagy állomáscím.

Helyi hálózat
A hálózatnak azon része, amely nem terjed az útválasztóknál és az átjáróknál tovább. Ha a számítógép és a nyomtató (illetve az All-in-One készülék) azonos helyi hálózatra vannak kapcsolva, akkor azonos kábelszegmensre vannak kapcsolva.

Hidegindítás
Hidegindítás előtt javasolt kinyomtatni a nyomtató és a Jetdirect nyomtatókiszolgáló tesztoldalát.

Ha külső HP Jetdirect nyomtatókiszolgáló gyári alapértelmezéseit kívánja visszaállítani, húzza ki a nyomtatókiszolgáló tápkábelét, majd a tesztgombot lenyomva tartva kösse be újra a tápkábelt. Várja meg a nyomtatókiszolgáló újrainicializálását.

Ha belső HP Jetdirect nyomtatókiszolgáló gyári alapértelmezéseit kívánja visszaállítani, végezze el a nyomtató (illetve az All-in-One eszköz) hidegindítását, és várja meg a nyomtatókiszolgáló újrainicializálását. (A legtöbb HP LaserJet nyomtató esetében lenyomva kell tartani a készülék vezérlőpultján levő Folytatás gombot az áram visszakapcsolásakor. A többi nyomtatóról azok kézikönyvében talál felvilágosítást.)

FIGYELEM: A nyomtató ilyen visszaállítása törölheti a készülék összes beállítását.

Hitelesítés
A hitelesítés a vezeték nélküli hálózat biztonsági stratégiája. Egy hitelesítést alkalmazó hálózaton az eszközök megosztott kódot használnak, mint például egy jelszót, és csak azokkal az eszközökkel kommunikálnak, amelyek ismerik a kódot. Eltérően a WEP-től, a hitelesítés nem titkosítja a vezeték nélküli eszközök között továbbított adatokat. A hitelesítés viszont használható a titkosítással együtt. A hitelesítési kódok és a WEP-kódok megegyezhetnek.

HP Jetdirect nyomtatókiszolgáló
A HP Jetdirect nyomtatókiszolgálók a Hewlett-Packard hálózati eszközei, amelyek közvetlenül a hálózatra kapcsolják a nyomtatót. A közvetlen hálózati kapcsolat lehetővé teszi a nyomtató (illetve az All-in-One készülék) rugalmas helyválasztását, és biztosítja az eszköz maximális működési teljesítményét.
HP Jetdirect belső nyomtatókiszolgáló kártyát használnak azok a HP nyomtatók, amelyek be-/kimeneti kártyahellyel rendelkeznek. Egyes külső HP Jetdirect nyomtatókiszolgálók szinte minden, párhuzamos porttal rendelkező nyomtatóval használhatóak, míg mások szinte minden olyan nyomtatónak megfelelnek, amely USB-porttal rendelkezik. Mindkét nyomtatókiszolgáló-típus támogatja az összes elterjedt hálózati topológiát és protokollt.

HP Jetdirect tesztoldalának kinyomtatása
A HP Jetdirect tesztoldala a HP Jetdirect hardvertelepítési útmutatója vagy a nyomtató kézikönyve alapján nyomtatható ki. Külső HP Jetdirect nyomtatókiszolgálón nyomja meg a kiszolgáló tesztgombját.

A dokumentum elejére

-I-

Illesztőprogramok
Lásd: Nyomtató-illesztőprogram, PCL vagy PostScript.

INF-fájl
Az eszközzel kapcsolatos adatokat tartalmazó, .inf kiterjesztésű fájl. Belőle olvassa ki a telepítőprogram az eszköz nevét és azt, hogy melyik fájlt hova kell másolni.

IP-állomásnév
A nyomtató IP-címe helyett használható, könnyen megjegyezhető név. Abban az esetben használható, ha a hálózat névhozzárendelő kiszolgálóján be vannak állítva az állomásnév-IP-cím párosok. Ha a nyomtatóhoz állomásnév van rendelve (például nyomtato1.marketing.com), ezen a néven lehet hivatkozni az eszközre.

IP-cím
internet protokoll cím. A rendszergazda által kiosztott IP-cím egyértelműen azonosít minden eszközt a TCP/IP-hálózaton. Az IP-cím egy négybájtos (32 bites), n.n.n.n formájú szám, ahol az "n" 0 és 255 közti szám lehet. Ezt a számot rendszerint a hálózati rendszergazda határozza meg.
Ha a HP Jetdirect nyomtatókiszolgáló bekapcsolása után az két percen belül nem kap érvényes IP-címet, a nyomtatókiszolgáló az alapértelmezett IP-címet (192.0.0.192) állítja be. Ez az IP-cím ugyan nem feltétlenül érvényes cím az adott hálózatban, ám alkalmas az új nyomtató (illetve All-in-One készülék) azonosítására. Ha azonban a nyomtatókiszolgálót TCP/IP-hálózaton kívánja használni, érvényes IP-címet kell hozzárendelnie. Ha a hálózat több nyomtatója is az alapértelmezett IP-címet használja, a megfelelő nyomtató azonosításához ellenőrizze a hardvercímet.

A dokumentum elejére

-J-

Jetdirect nyomtatókiszolgáló
Lásd: HP Jetdirect nyomtatókiszolgáló.

Jetdirect-jelszó
A Jetdirect-jelszót a hálózati rendszergazda állítja be, hogy megakadályozza a hozzáférést a HP Jetdirect nyomtatókiszolgáló beállításaihoz. A Jetdirect-jelszó valamilyen hálózati kezelőalkalmazás (pl. HP Jetadmin) vagy más eszköz segítségével állítható be.

A dokumentum elejére

-K-

Kódgeneráló jelszó
Wi-Fi hozzáférés-védelemmel ellátott (WPA) hálózat létrehozásához használt karaktersor.

Kommunikációs üzemmód
A kommunikációs üzemmód a nyomtatásra használt hálózat és protokoll (TCP/IP) meghatározását jelenti.

Követelmények

A dokumentum elejére

-L-

LAN-hardvercím, MAC- és állomáscím
A hardvercím - más néven MAC-cím (Media Access Control - médiahozzáférés-vezérlő) vagy állomáscím - adatkapcsolati szintű cím, amely egyértelműen azonosítja a hálózat minden egyes csomópontját vagy eszközét. Az IEEE 802.3 hálózati szabvány alapján a címet egy 12 számjegyű hexadecimális szám (pl. 001083123ABC) alkotja. A hardvercímet az eszköz forgalmazója határozza meg.
A HP minden egyes HP Jetdirect nyomtatókiszolgálót egyedi hardvercímmel lát el. A HP Jetdirect nyomtatókiszolgáló hardvercíme a HP Jetdirect tesztoldaláról olvasható le. A külső HP Jetdirect nyomtatókiszolgálókon a cím a nyomtatókiszolgálóra erősített címkén is megtalálható.

A dokumentum elejére

-N-

NDS
Novell Directory Services. Az NDS a hálózat erőforrásait logikailag hierarchikus fa struktúrába rendező relációs adatbázis. Megfelelő jogkörrel ezek az erőforrások hozzáférhetők, függetlenül a fizikai elhelyezkedésüktől. Az NDS a Novell bindery helyettesítése céljából készült.

Névadás - megosztási név
A Microsoft ajánlásai alapján a megosztási nevekben csak 7 bites ASCII-jelek (az első 127 jel) használhatók. A név szóközt nem tartalmazhat. Tartsa be az alábbi szabályokat:

Névadás - nyomtatók
A nyomtató (illetve All-in-One készülék) elnevezésekor az alábbi szabályokat kell betartani:

Névhozzárendelő kiszolgáló
A hálózat egyik számítógépe, amely számon tartja az egymásnak megfelelő IP-címeket és állomásneveket (számítógép- vagy nyomtatókiszolgáló-neveket). Ilyenek például a DNS-kiszolgálók (Domain Name System - tartománynév-kezelő rendszer) és a WINS-kiszolgálók (Windows Internet Name Service - a Windows internetes névszolgáltatója).

Nyomtató-illesztőprogram
A nyomtatót vezérlő program. Nyomtatáskor mindig az illesztőprogram adja át az adatokat a nyomtatónak a megfelelő vezérlőparancsokkal együtt. A korszerű operációs rendszerek többnyire tartalmazzák a leggyakoribb nyomtatótípusok illesztőprogramját, ezt azonban a nyomtató használatba vétele előtt telepíteni kell. Az illesztőprogram frissített változata a nyomtató gyártójának webhelyéről is letölthető. Lásd: PCL vagy PostScript.

Nyomtatókiszolgáló
Lásd: HP Jetdirect nyomtatókiszolgáló.

Nyomtatómegosztás
A nyomtató megosztása lehetővé teszi, hogy a hálózat más felhasználói is nyomtathassanak ezen a nyomtatón (a kapcsolódó számítógépen keresztül). Ez a telepítő segédprogram csak Windows 2000 és Windows NT 4.0 rendszerekben támogatja a nyomtató megosztását. A nyomtató megosztásához engedélyezni kell a rendszerben a kiszolgáló szolgáltatást. Válassza a következők egykét:

Nyomtatónév
Írja be a nyomtatónak szánt nevet, betartva a megfelelő nyomtatónév-adási szabályokat. Ez a név fogja azonosítani a nyomtató ikonját a rendszer Nyomtatók mappájában. Ha meg szeretné nyitni a Nyomtatók mappát, kattintson a Windows asztalának Start gombjára, majd a Beállítások és a Nyomtatók pontra.

A dokumentum elejére

-P-

PCL nyomtató-illesztőprogram
Általános célú nyomtatáshoz alkalmas. Szövegszerkesztő, táblázatkezelő és bemutatókészítő alkalmazásokhoz (ilyen pl. a Word, az Excel vagy a PowerPoint) ez a legjobb lehetőség.

Peer-to-peer hálózat
Lásd: Eszközök közötti hálózat.

PING
Packet Internet Groper - csomagküldő internetletapogató. A PING meghatározott IP-cím elérhetőségét megállapító segédprogram. Úgy működik, hogy egy csomagot küld az adott címre, és válaszra vár. A PING elsősorban az internetkapcsolatok hibaelhárításakor használatos. A személyi számítógépek számára sok szabadon rendelkezésre álló, ingyenes PING segédprogram létezik.

Portnév
A Portnév párbeszédpanel csak Windows 2000 és NT rendszerben jelenik meg, mégpedig csupán abban az esetben, ha a Hálózati kommunikáció üzemmódjának kiválasztása párbeszédpanelben nincs kiválasztva az "Alapértelmezett portnév használata" lehetőség, s IP vagy IPX kommunikációs üzemmód van kiválasztva.

Itt határozható meg a telepített nyomtató számára kialakítandó hálózati port neve. Ez a név fogja azonosítani a portot a nyomtató tulajdonságaiban.

Az érvényes portnevek legfeljebb 63 karakterből állhatnak, és bármilyen karaktert tartalmazhatnak. A portnévnek egy számítógépen belül egyedinek kell lennie. Ez a név megjelenik a tesztoldal összesítésében.

PostScript nyomtató-illesztőprogram
Különleges célú nyomtatáshoz alkalmas. Számítógépes kiadványszerkesztő és sok grafikával dolgozó alkalmazásokhoz (ilyen pl. a Photoshop, a PageMaker vagy a FrameMaker) ez a legjobb lehetőség.

A dokumentum elejére

-S-

SNMP logikai csoportnév
Az SNMP logikai csoportnév a nyomtató konfigurációjának az SNMP segítségével történő módosításához szükséges jelszó. Ha a kiválasztott nyomtatót (vagy All-in-One készüléket) SNMP logikai csoportnév, illetve Jetdirect-jelszó védi, be kell írni a logikai csoportnevet, illetve a jelszót. A logikai csoportnevek legfeljebb 255 jel hosszúságúak lehetnek.
Megjegyzés: Csak abban az esetben kell beírni a logikai csoportnevet, ha az eszközhöz nem az alapértelmezett SNMP logikai csoportnév van hozzárendelve. Az SNMP logikai csoportnevet a hálózati rendszergazda állítja be valamilyen kezelőalkalmazás (pl. HP Jetadmin) vagy más eszköz segítségével.

A dokumentum elejére

-U-

USB-kábel
A Universal Serial Bus (univerzális soros busz) kábel egy közönséges közvetlen csatlakozású kábelopció.

Útválasztó
A vezeték nélküli hálózatokkal kapcsolatban lásd: Vezeték nélküli hozzáférési pont (WAP).

Ügyfél-kiszolgálós nyomtatás
Az ügyfélszámítógépek a nyomtatási feladatokat a kiszolgáló-számítógépeknek küldik, amelyek az egyes nyomtatók (illetve All-in-One készülékek) vezérlését végzik.

A dokumentum elejére

-V-

Vezeték nélküli hálózat (infrastruktúra típusú)
A vezeték nélküli hálózat központi bázisállomás vagy vezeték nélküli hozzáférési pont (WAP) használatával kereskedelmi vagy nyilvános szolgáltatás használata céljából egymáshoz csatlakozó eszközöket jelent.

Vezeték nélküli hálózati hub
Lásd: Vezeték nélküli hozzáférési pont (WAP).

Vezeték nélküli hozzáférési pont (WAP)
A vezeték nélküli hozzáférési pont (WAP) egy olyan eszköz, amelyen keresztül eszközök (például számítógépek és nyomtatók) infrastruktúra típusú vezeték nélküli hálózaton kommunikálnak egymással. A WAP-ot "bázisállomásnak" is nevezik.

Vezeték nélküli profil
A vezeték nélküli profil a vezeték nélküli hálózati beállítások gyűjteménye, ami egy bizonyos vezeték nélküli hálózathoz tartozik. Például, egy vezeték nélküli LAN kártya egy profillal rendelkezhet egy otthoni hálózat, és egy másik profillal egy irodai hálózat számára. Egy eszköz hálózatra történő telepítésekor mindig a megfelelő profilt válassza.

A dokumentum elejére

-W-

WEP
A Wi-Fi hálózatokon eredetileg a vezeték nélküli hálózat forgalmának titkosításhoz használt biztonsági szabvány. A WEP a biztonság érdekében kódolja a rádióhullámokon keresztül egyik vezeték nélküli eszközről a másikra továbbított adatokat, azokat a lehallgatók számára értelmetlenné téve. Csak a nyomtatóval azonos WEP-beállítású eszközök képesek a nyomtatóval kommunikálni.

WEP-kód
A WEP-kód vagy "titkosítási kód" alfanumerikus karakterek vagy hexadecimális számjegyek sorozata. A WEP-kód létrehozása után jegyezze azt meg, vagy tegye el biztos helyre. Ha elveszíti, a WEP kód nem szerezhető vissza. Egy WEP-kód vagy 64 vagy 128 bit hosszúságú. A kód első 24 bitje automatikusan adódik. A WEP-kód létrehozásakor a kódoló személy adja meg a hiányzó biteket (40 bitet a 64 bites kód esetén, vagy 104 bitet a 128 bites kód esetén).
Egy WEP-kód létrehozásához adja meg a következőket, attól függően, hogy a WEP-kód alfanumerikus vagy hexadecimális, és hány bitből áll:

TípusbitekAdjon meg egy karakterláncot...
alfanumerikus64Öt alfanumerikus karakter
128Tizenhárom alfanumerikus karakter
hexadecimális64Tíz hexadecimális számjegy
128Huszonhat hexadecimális számjegy

WPA-Personal (Wi-Fi hozzáférés-védelem)
Továbbfejlesztett biztonsági szabvány Wi-Fi hálózatokhoz, amely erős adatvédelmet és hálózati hozzáférés-vezérlést biztosít.

A dokumentum elejére