Adresa IP
Adresa internetového protokolu. Adresa IP (internetového protokolu) jednoznačně identifikuje jednotlivá zařízení v síti TCP/IP a je přiřazována správcem sítě. Sestává ze 4-bajtového čísla (32 bitů) ve formátu n.n.n.n, kde n je číslo od 0 do 255. Adresa je obvykle přidělena správcem sítě.
Je-li tiskový server HP Jetdirect zapnut a není nakonfigurován platnou adresou IP během dvou minut, přidělí se mu automaticky výchozí adresa IP (192.0.0.192). Tato výchozí adresa IP nemusí být pro danou síť platná, ale lze ji použít ke zjištění nové tiskárny (nebo zařízení All-in-One). Pro správný provoz v síti TCP/IP musíte ovšem zadat platnou adresu IP. Pokud existuje více tiskáren s výchozí adresou, rozlišíte správnou tiskárnu pomocí její hardwarové adresy.
ARP
(Address Resolution Protocol). ARP (protokol převodu adres) je protokol TCP/IP používaný k převádění adres IP na fyzické adresy (nazývané adresy DLC), jako je například adresa Ethernet. Hostitel požadující získání fyzické adresy odešle požadavek ARP do sítě TCP/IP. Hostitel v síti, který má požadovanou adresu IP, jako odpověď odešle vlastní fyzickou hardwarovou adresou.
Bezdrátová síť (Infrastruktura)
Bezdrátovou síť tvoří zařízení připojená pomocí centralizované základní stanice nebo bezdrátového přípojného bodu (WAP) a využívající obchodní nebo veřejné služby.
Bezdrátový přípojný bod (WAP)
Bezdrátový přípojný bod (WAP) je zařízení, jehož prostřednictvím spolu komunikují zařízení (například počítače a tiskárny) v bezdrátové síti. Bod WAP se také označuje jako "základnová stanice".
Bezdrátový síťový rozbočovač
Viz Bezdrátový přípojný bod (WAP).
BootP
Protokol Bootstrap používaný pro automatické načtení adresy IP a dalších parametrů TCP/IP ze síťového serveru. Po zapnutí tiskárny (nebo zařízení All-in-One) odešle tiskový server HP Jetdirect požadavek boot. Je-li server BootP správně nastaven, prostřednictvím sítě odešle parametry na tiskový server Jetdirect. Viz také DHCP.
Brána
Brána je směrovač nebo počítač, který spojuje dvě sítě různého typu (například sítě s různými komunikačními protokoly, rozdílným formátováním dat, strukturami nebo architekturou). Jsou-li sítě rozděleny do podsítí, brány se často používají k izolování jedné sítě od druhé za účelem řízení provozu sítě.
Na sítích TCP/IP je na každém zařízení sítě obvykle nakonfigurována adresa IP nejbližší brány. Pokud v síti nejsou žádné brány, obvykle se použije adresa IP počítače.
Další informace: Přidávání tiskáren v rozsáhlých sítích IP.
Bezdrátové sítě, viz: Bezdrátový přípojný bod (WAP).
DHCP
Dynamic Host Configuration Protocol. Protokol DHCP je podobný protokolu BootP, protože umožňuje automatické načtení IP adresy ze síťového serveru. Servery DHCP však udržují fond adres IP, které se dynamicky přiřazují zařízením odesílajícím požadavky, a tiskovému serveru adresy IP pouze zapůjčují. Vždy když tiskárnu (nebo zařízení All-in-One) vypnete a zapnete, může se stát, že tiskovému serveru Jetdirect bude přiřazena jiná adresa IP, i když se o to server DHCP pokusí.
Hardwarová adresa
Viz Hardwarová adresa LAN, MAC nebo adresa stanice
Hardwarová adresa LAN, MAC nebo adresa stanice
Hardwarová adresa se nazývá také adresa MAC (Media Access Control) nebo adresa stanice a je to adresa na úrovni spojení, která jednoznačně určuje každý uzel nebo zařízení v síti. Podle norem pro sítě IEEE 802.3 je tvořena dvanáctimístným šestnáctkovým číslem (například 001083123ABC). Hardwarová adresa je přiřazována výrobcem zařízení.
Společnost HP přiřazuje všem tiskovým serverům HP Jetdirect jednoznačnou hardwarovou adresu. Hardwarovou adresu tiskového serveru HP Jetdirect lze zjistit vytisknutím zkušební stránky HP Jetdirect. V případě externích tiskových serverů HP Jetdirect je tato adresa také uvedena na štítku, který se nachází na tiskovém serveru.
Heslo Jetdirect
Heslo Jetdirect je přiděleno správcem sítě z důvodu omezení přístupu ke konfiguračním parametrům tiskového serveru HP Jetdirect. Hesla Jetdirect jsou přiřazována správcem sítě pomocí aplikace pro správu (například HP Web Jetadmin) nebo jiných nástrojů.
Kabel USB
Kabel USB (Universal Serial Bus) je běžným prostředkem k přímému připojení.
Klíč WEP
Klíč WEP neboli "šifrovací klíč" je řetězec alfanumerických nebo šestnáctkových znaků. Po vytvoření klíče WEP si tento klíč musíte zapamatovat nebo si jej uložit na bezpečném místě. Případná ztráta klíče WEP bud pravděpodobně nenávratná. Klíč WEP má délku buď 64, nebo 128 bitů. Prvních 24 bitů klíče je vyplněno automaticky. Při vytváření klíče WEP osoba vytvářející klíč zadá zbývající bity (40 bitů v případě 64bitového klíče nebo 104 bitů v případě 128bitového klíče).
Chcete-li vytvořit klíč WEP, zadejte následující parametry v závislosti na jeho délce a na tom, zda je klíč alfanumerický nebo šestnáctkový:
Typ | Bity | Zadávaný řetězec |
---|---|---|
alfanumerický | 64 | pět alfanumerických znaků |
128 | třináct alfanumerických znaků | |
šestnáctkový | 64 | deset šestnáctkových číslic |
128 | dvacet šest šestnáctkových číslic |
Konvence pro používání názvů, název sdílení
Na základě doporučení společnosti Microsoft jsou názvy omezeny na znaky 7bitové sady ASCII (prvních 127 znaků). Mezery nejsou povoleny. Postupujte podle těchto pravidel:
Konvence pro používání názvů, tiskárna
Při pojmenování tiskárny (nebo zařízení All-in-One) se řiďte těmito pokyny:
Maska podsítě
Maska podsítě je mechanismus používaný k rozdělení sítě TCP/IP na podsítě (pokud se systém podsítí používá). Rozdělení na podsítě umožňuje efektivnější využití rozsáhlé sítě. Formát masky podsítě je podobný formátu adresy IP: n.n.n.n, kde n je číslo od 0 do 255. Pokud nebyla přiřazena maska podsítě, používá se většinou maska podsítě přiřazená počítači.
Použije-li se maska podsítě na adresu IP, vyznačí část adresy IP použitou k určení sítě či podsítě a část použitou k určení jednotlivých hostitelských uzlů.
Místní síť
Místní síť je počítačová síť, která nesahá za směrovače nebo brány. Pokud jsou počítač a tiskárna (nebo zařízení All-in-One) zapojeny do místní sítě, potom jsou zapojeny ke stejnému kabelovému segmentu sítě.
Nastavení od výrobce, HP Jetdirect
Viz Studený reset.
Název hostitele IP
Název hostitele IP je jednoduchý, snadno rozpoznatelný název, který lze použít místo adresy IP tiskárny. Lze jej použít, pokud názvový server v síti byl nastaven tak, aby mapoval názvy hostitelů k odpovídajícím adresám IP. Pokud byl tiskárně přidělen a nakonfigurován název hostitele (například tiskarna1.marketing.com), lze jej použít k určení tiskárny.
Název komunity SNMP
Název komunity SNMP představuje heslo, které je nutné zadat v případě změny konfigurace tiskárny pomocí protokolu SNMP. Jestliže byla vybraná tiskárna (nebo zařízení All-in-One) chráněna názvem komunity SNMP nebo heslem Jetdirect, budete vyzváni k zadání názvu komunity. Platné názvy komunity mohou obsahovat nejvýše 255 znaků.
Poznámka: Budete vyzváni pouze v případě, že byl přiřazen nestandardní název komunity pro nastavení objektu SNMP. Název komunity pro nastavení objektu SNMP může být přiřazen správcem sítě pomocí aplikace pro správu (například HP Web Jetadmin) nebo jiných nástrojů.
Název portu
Dialog Název portu se objevuje v systému Windows NT a Windows 2000. Tento dialog se zobrazí, jen pokud políčko "Použít výchozí název portu" není zaškrtnuto v dialogovém okně Režim síťové komunikace a je-li zvolen komunikační režim IP nebo IPX.
Pro instalovanou tiskárnu lze zadat název síťového portu, který se má vytvořit. Název portu označuje port v dialogovém okně vlastnosti tiskárny.
Platné názvy portů mohou obsahovat nejvýše 63 libovolných znaků. Název portu na počítači musí být jednoznačný. Název portu se zobrazuje na přehledové obrazovce a zkušební stránce.
Název sítě
Název sítě je alfanumerický řetězec znaků, v němž se rozlišují velká a malá písmena a který poskytuje základní řízení přístupu k bezdrátové síti. Název sítě se označuje také jaké "SSID" (service set identifier).
Název tiskárny
Zadejte název tiskárny podle příslušné konvence pro pojmenování tiskáren. Tento název bude v systému použit k označení ikony tiskárny ve složce Tiskárny. Pokud chcete zobrazit složku Tiskárny, klepněte na tlačítko Start na Pracovní ploše systému Windows, vyberte položku Nastavení a klepněte na položku Tiskárny.
Názvový server
Názvový server je počítač v síti, který se používá k mapování neboli přeložení názvů hostitelů (názvů počítačů nebo tiskových serverů) na adresy IP. Příkladem názvových serverů jsou server DNS (Domain Name System) a server WINS (Windows Internet Name Service).
NDS
Novell Directory Services. NDS je relační databáze, která logicky uspořádává síťové prostředky jako objekty do hierarchické stromové struktury. Pokud máte příslušná oprávnění, můžete k těmto zdrojům sítě přistupovat nezávisle na jejich fyzickém umístění. Databáze NDS byla vytvořena jako náhrada databáze Novell Bindery.
Ověřovací fráze
Řada znaků použitých k vytvoření sítě s chráněným přístupem Wi-Fi (WPA - Wi-Fi Protected Access).
Ověřování
Ověřování představuje způsob zabezpečení bezdrátové sítě. V síti využívající ověřování používají zařízení sdílený klíč jako heslo a komunikují pouze s těmi zařízeními, která klíč znají. Ověřování, narozdíl od klíče WEP, nešifruje data posílaná mezi bezdrátovými zařízeními. Ověřování a šifrování WEP je ale možné používat současně. Ověřovací klíč a klíč WEP mohou být totožné.
Ovladač postscriptové tiskárny
Vhodný pro speciální tiskové úlohy. Nejvhodnější pro aplikace DTP a grafické aplikace jako Photoshop, PageMaker a FrameMaker.
Ovladač tiskárny
Program, který řídí tiskárnu. Při tisku dokumentu ovladač tiskárny převezme řízení tiskárny a odesílá data do tiskárny s příslušnými řídícími příkazy. Většina moderních operačních systémů se dodává s ovladači pro nejběžnější typy tiskáren; jejich instalaci je však třeba provést před vlastním použitím tiskárny. Aktualizované verze ovladačů lze také získat na internetových stránkách výrobce tiskárny. Viz Ovladač tiskárny PCL nebo Ovladač postscriptové tiskárny.
Ovladač tiskárny PCL
Vhodný pro běžné tiskové úlohy. Nejvhodnější pro použití s textovými a tabulkovými procesory a aplikacemi pro tvorbu prezentací jako například Word, Excel a PowerPoint.
Ovladače
Viz Ovladač tiskárny, Ovladač tiskárny PCL nebo Ovladač postscriptové tiskárny.
PING
(Packet Internet Groper). Nástroj PING slouží ke zjištění dosažitelnosti určité adresy IP. Odesílá pakety na určenou adresu a čeká na odpověď. PING se většinou používá při řešení problémů s připojením na Internet. Pro osobní počítače je k dispozici mnoho freewarových a sharewarových programů PING.
Podsíť
Část sítě, která sdílí společné části adresy. V sítích TCP/IP jsou podsítě definované jako všechna zařízení, jejichž adresy IP mají shodnou předponu. Například všechna zařízení s adresami IP, které začínají na 100.100.100. by byla součástí stejné podsítě. Rozdělení sítě do podsítí je vhodné z hlediska bezpečnosti i efektivity. Sítě IP jsou rozděleny pomocí masek podsítí.
Profil bezdrátového nastavení
Profil bezdrátového nastavení je souborem všech nastavení bezdrátové sítě, která se vztahují k dané bezdrátové síti. Například karta bezdrátové sítě LAN může mít jeden profil pro domácí síť a jiný profil pro síť v kanceláři. Při instalaci zařízení do sítě nezapomeňte zvolit správný profil.
Režim komunikace
Režim komunikace popisuje typ sítě a protokolu (TCP/IP), které budou použity k tisku na této tiskárně.
Sdílení tiskáren
Sdílení tiskáren umožňuje dalším uživatelům sítě tisknout na dané tiskárně prostřednictvím tohoto počítače. Tento instalační program podporuje sdílení tiskáren pouze v systémech Windows 2000 a Windows NT 4.0. Ke sdílení tiskáren je nutné v systému aktivovat službu serveru. Musíte vybrat jednu z následujících možností:
Síť Ad hoc (Síť zařízení-zařízení)
Síť zařízení-zařízení tvoří dvě a více bezdrátových zařízení spojených bez použití centralizované základní stanice nebo bezdrátového přípojného bodu (WAP).
Výkon takových sítí se sníží, je-li do sítě zapojeno více než šest zařízení.
Síť peer-to-peer
Viz Síť Ad hoc.
Síť zařízení-zařízení (Ad hoc)
Síť zařízení-zařízení tvoří dvě a více bezdrátových zařízení spojených bez použití centralizované základní stanice nebo bezdrátového přípojného bodu (WAP).
Směrovač
Pro bezdrátovou síť, viz Bezdrátový přípojný bod (WAP).
Soubor CAB
Soubor CAB má příponu .cab a jedná se o jeden soubor obsahující několik komprimovaných souborů.
Soubor INF
Soubor INF má příponu .inf a obsahuje informace o zařízení. Instalačnímu programu poskytne informace o názvu zařízení a souborech, které je třeba zkopírovat na určené místo.
Studený reset
Před provedením studeného resetu doporučujeme na tiskárně a tiskovém serveru Jetdirect vytisknout zkušební stránku.
Nastavení od výrobce na externím tiskovém serveru HP Jetdirect obnovíte tak, že odpojíte napájecí šňůru, přidržíte tlačítko Test na tiskovém serveru a současně připojíte napájecí šňůru. Počkejte na opětovnou inicializaci tiskového serveru.
Chcete-li obnovit nastavení interního tiskového serveru HP Jetdirect, proveďte studený reset tiskárny (nebo zařízení All-in-One) a počkejte na opětovnou inicializaci tiskového serveru. (U většiny modelů tiskáren HP LaserJet je nutné při zapnutí hlavního vypínače stisknout na ovládacím panelu tiskárny tlačítko Pokračovat. Informace o dalších tiskárnách naleznete v příslušných příručkách.)
UPOZORNĚNÍ: Resetování tiskárny pravděpodobně smaže všechna nastavení tiskárny.
Tisk klient-server
Klientské počítače odesílají tiskové úlohy vyhrazeným serverovým počítačům, které řídí využití jednotlivých tiskáren (nebo zařízení All-in-One).
Tisk zkušební stránky HP Jetdirect
Informace o tisku zkušební stránky HP Jetdirect najdete v příručce pro instalaci hardwaru HP Jetdirect nebo v dokumentaci k tiskárně. U externích tiskových serverů HP Jetdirect stiskněte a uvolněte tlačítko Test na tiskovém serveru.
Tiskový server
Viz Tiskový server HP Jetdirect.
Tiskový server HP Jetdirect
Tiskový server HP Jetdirect je síťové příslušenství od společnosti Hewlett-Packard připojující tiskárny přímo do sítě. Přímé připojení do sítě umožňuje měnit umístění a zajišťuje maximální výkon tiskáren (nebo zařízení All-in-One) .
Karty interních tiskových serverů HP Jetdirect se používají s tiskárnami HP, které jsou vybaveny vstupními a výstupními zásuvkami. Některé externí tiskové servery HP Jetdirect lze použít s téměř každou tiskárnou vybavenou paralelním portem, zatímco jiné tiskové servery HP Jetdirect lze použít téměř s jakoukoli tiskárnou vybavenou portem USB. Oba typy tiskových serverů podporují běžné síťové topologie a protokoly.
Tiskový server Jetdirect
Viz Tiskový server HP Jetdirect.
Výchozí brána
Viz Brána.
WEP
Původní bezpečnostní standard používaný v sítích Wi-Fi k šifrování provozu na bezdrátové síti. Standard WEP zajišťuje bezpečnost šifrováním dat vysílaných v podobě rádiových vln z jednoho bezdrátového zařízení do druhého, takže data jsou při odposlouchávání nečitelná. S tiskárnou budou moci komunikovat pouze zařízení, která sdílí stejné nastavení WEP, jaké má tiskárna.
WPA-Personal (Chráněný přístup Wi-Fi)
Vyšší bezpečnostní standard pro sítě Wi-Fi, zajišťující silnou ochranu dat a řízení přístupu k síti.